Творчий політ Марка Шагала

Один із найвідоміших художників-авангардистів ХХ століття за життя відмовлявся від такого титулу, як і від будь-яких інших рамок, адже занесення свого мистецтва до будь-якого із існуючих жанрів він відкидав багато разів за життя. І справді для творчого розвитку Марка Шагала, як і для його життя, не існувало жодних обмежень. Це можна помітити як в багатьох моментах його біографії, так і на його полотнах.

"Вид із вікна. Вітебськ" “Вид із вікна. Вітебськ”Марк Шагал народився у білоруському місті Вітебськ в кінці XIX століття у бідній єврейській сім’ї. Хоча він тримав традиційну єврейську освіту, ставати бухгалтером чи фотографом йому не подобалось, тому Шагал вирішує стати художником. Після цього радикального рішення все його життя поступово змінюється – різні вчителі, які проповідують кожен свій стиль, чи то академізм, чи то сучасні тенденції, подорожі в Петербург, Париж, рідний Вітебськ, потім Москву, знову добре знайому Європу, США.

Куди б Марк Шагал не поїхав, він постійно відчував себе трохи не в своїй тарілці – на батьківщині, на теренах Радянського Союзу, йому бракувало французької свободи, у Європі ж залишалося тільки відтворювати із мрій традиційні пейзажі Білорусі та сумувати за оригінальністю російських ікон, які так любив художник. До кінця життя душа Марка Шагала розривалася у любові до своєї рідної землі і Європи – місцем, яке стало другим домом.

Жінки в житті Марка Шагала:

"Весільні вогні" “Весільні вогні”В житті Шагала було три жінки. Першою по праву була Белла Шагал, любов всього його життя, перша дружина, муза і натхненниця, матір його дочки – Іди. Майже 30 років вони провели у шлюбі, а коли її не стало, то Шагал не тямив себе від горя і не малював цілих 9 місяців. Коли він нарешті взяв пензлик до рук, то зміг у пам’ять про свою кохану намалювати два шедевра – «Весільні вогні» і «Поруч із нею».

Пізніше Марк Шалаг знайомиться з Вірджинією Манкілл-Хаггард. Їх неофіційний роман триває кілька років і закінчується втечею Вірджинії разом із їх спільним сином Девідом Манкіллом.

Третім його захопленням, вже в доволі зрілому віці, стає Валентина Бродська, його друга дружина, яка хоч і була зі своїм коханим чоловіком до кінця життя, не змогла йому замінити Беллу. Відомо, що Шагал не намалював жодного портрету Валентини Бродської.

Мистецтво Марка Шагала

"Танець" (1928) “Танець” (1928)Шагал – унікальний художник, його картин побували у сотнях картинних галерей, розписані ним вітражі прикрашають величні європейські собори, до своєї автобіографічної книги «Моє життя» він сам намалював гравюри, попередньо навчившись техніці їх малювання. Також він оформив наступні книги: «Мертві душі» Гоголя, «Байки» Лафонтена, Біблію на французькій мові.

"Банкет в поліцмейстера" “Банкет в поліцмейстера”Всі картини Марка Шагала переповнені символізмом та двозначністю (як і його життя), вся його творчість перебуває під впливом єврейських мотивів, класичної російської іконописі, свободи і вільнодумства Франції і власної експресивної натури. Дивлячись на картини Шагала, складається враження, що він навчився передавати не стільки красу навколишнього світу в інтерпретації свого світогляду, як метаморфози власної душі, яка впродовж життя зазнавала постійних змін.

Крім своїх надзвичайних полотен він залишив по собі красу розписаних вітражів у соборах по всій Європі: його роботи частково прикрашають колишнє абатство Фраумюнстер (47.36973,8.541363, Швейцарія), Мецський собор (49.120305,6.175797, Франція), собор Богоматері в Реймсі (49.253862,4.034029, Франція), собор Святого Стефана в Майнці (49.995324,8.268475, Німеччина). Тільки у маленькому селі Тюділей у церкві Всіх Святих (51.184800, 0.318500, Великобританія) кожен вітраж – це творіння Шагала.

Вітражі Шагала у колишньому абатстві Фраумюнстер Вітражі Шагала у колишньому абатстві Фраумюнстер

Трохи цікавих деталей:

У рідному місті художника, Вітебську, з 1992 року функціонує дім-музей ім. Марка Шагала.

дім-музей ім. Марка Шагала Дім-музей ім. Марка Шагала

У Санкт-Петербурзі, на фасаді будинку №7 в Перекупному провулку, де жив Шагал разом із дружиною Беллою з 1915 по 1918 рік, була встановлена меморіальна дошка у вигляді палітри живописця.

меморіальна дошка Меморіальна дошка

Поділися з друзями!

Цікаві статті

Залишити відповідь