Тибетська книга мертвих – «Бардо Тхедол»

Якби мені дозволили взяти з собою на безлюдний острів єдину книгу, нею безумовно стала б «Тибетська книга мертвих». Познайомилися ми з нею ще в липні 2009 року, коли мій інтерес до буддизму і східної філософії досяг свого розквіту. Скажу зразу – книга для широко кола читачів, які хочуть дізнатися більше про східну культуру і традиції, проте найцікавіше її буде читати людям, які мають хоча б віддалені знання про основні поняття буддизму або ж тим, хто бажає таку інформацію почерпнути для себе у майбутньому.

«Бардо Тхедол» в перекладі з тибетської – книга мертвих, яку читають людині перед смертю, одразу після смерті та в ідеалі – щодня протягом 49 днів, часу, згідно релігійної традиції буддизму, відведеного людині на те, щоб стати Буддою, вирвавшись із колеса сансари, або ж отримати нове переродження у одному зі світів – богів (девів) – девалока, асурів (демонів і напівбогів), людей, тварин, претів (голодних духів) та пекельних створінь (нараків). «Бардо Тхедол» складається із двох книг – «Чигай Бардо і Ченид Бардо», де міститься опис реальності в проміжному стані після смерті, та «Сидпа Бардо», в якій можна дізнатися настанови для перехідного стану душі, яка близька до нового переродження. Книга мертвих дає детальний опис усіх моментів, через які проходить свідомість після смерті до моменту злиття з абсолютом або ж до чергового народження у одному зі світів.

Тибетська книга мертвих – «Бардо Тхедол»«Бардо Тхедол» написали ще у VIII столітті, проте лише в 1927 році вперше на англійську мову вона була перекладена американським професором У. І. Еванс-Венцом. Сьогодні її в основному видають із передмовою та детальними коментарями Карла Густава Юнга, який ґрунтовно займався її дослідженням. Інтерпретація написаного в Тибетській книзі мертвих Юнгом значно спрощує її сприйняття для західних читачів, які часто далекі від багатьох релігійних нюансів буддизму.

Тибетську книгу мертвих можна читати як священне містичне першоджерело, її можна сприймати крізь призму своїх знань про буддизм та східну культуру загалом, а можна просто читати її щоразу як вперше, занурюючись із головою у дивовижний потойбічний світ, повний страхітливих видінь та гнівних божеств.

Далай-Лама, духовний лідер буддистів, вважає «Бардо Тхедол» одним із найвпливовіших священних текстів у світі. А кожен із Вас знайде в ній щось нове і важливе для себе.

Поділися з друзями!

Цікаві статті

Залишити відповідь