Чернівці: на перехресті стародавніх доріг

Перший лозунг, який я побачила в Чернівцях на білборді в буквально двох метрах від головного вокзалу – «місто, в якому варто жити». Це було хороше знайомство із цим містом всього два роки тому. Тут я зустріла круговорот людей, які поспішають на роботу о восьмій ранку понеділка, життя міста вже кипіло з самого ранку. На перший погляд – звичайний обласний центр зі звичним кругообігом речей-людей. Проте вже за сто метрів від вокзалу я помічаю небесні підпори – гори-гори, сині гори на фоні сонного міста. Не витримую – присідаю на те, що колись було зупинкою, а зараз її втіха лише поодинокі втомлені перехожі, як от я. Її розпач самотності втішаю тільки я та десятки старих пожовклих роздертих оголошень.

Гори манять мене, проте вони не настільки близько, як здається моїм примруженим очам і простягнутій вдалину руці. Ніби нізвідки повз закинуту зупинку проїжджає маршрутка з перевернутим номером 44 і втікає кудись в сторону смітників. Далі моя дорога повертає із маленької вулиці Амадея Моцарта на Юрія Гагаріна – ноги ведуть у центр, до турецької ратуші, старовинних церков та будинків повз говірливі обличчя людей, вздовж довжелезної вулиці Головної до вулиці Ольги Кобилянської…

Вулиця Ольги Кобилянської

Чернівці

Одна із головних окрас стародавнього міста Чернівці – мальовнича пішохідна вулиця, яка простирається через центр і прогулятися якою – суцільне естетичне задоволення. В честь великої української письменниці її назвали таки недаремно. Дорога тут встелена бруківкою (так по-львівському), по ліву і праву її сторону поселилися бутіки, кінотеатр, кафешки і ресторанчики, кілька сувенірних та продуктових магазинів. Більшість будинків по обидві сторони вулиці старезні і ще довоєнні – архітектура вражає, проте, на жаль, багато з них потребують підлатування. По центру вулиці де-не-де розміщені зручні лавочки, а біля них ростуть невеличкі деревця, посаджені вмілими руками чернівчан. Із вулиці Ольги Кобилянської відкривається краєвид на одну із перлин міста – Свято-Духівський кафедральний собор. Загалом про цю пішохідну зону складаються найпозитивніші враження – тут можна відпочити, купити сувеніри, поїсти, помилуватися древньою архітектурою, зробити красиві фотографії.

Площі

Окреме місце в житті Чернівців займають його знамениті площі – Турецька, Центральна, Театральна та площа Філармонії.

Турецька площа

Турецьку площу можна легко знайти, гуляючи вузенькими вулицями міста, адже вона знаходиться зовсім близько біля Залізничного вокзалу. Ізюминки площі – Турецький міст, з якого видно краєвиди далеких гір та трохи власних будинків в далечині, Турецька криниця, великий велосипед Гулівера та великий годинник із квітів на клумбі.

Чернівці

Площа Філармонії в Чернівцях – один із обов’язкових must see. По-перше, вона одна із найстаріших у місті, по-друге, її реставрували у 2005 році і зараз вона набула доволі затишного доглянутого вигляду. Її історія починається у XVIII столітті доволі традиційно – тут був ринок, де продавали муку, тому довгий час цю площу називали Мучною. Сьогодні тут можна погодувати голубів із лавочок, подивитися на обласну філармонію і красивий будинок-готель «Брістоль», також недалеко від площі є кілька кафе, де можна відпочити і попоїсти. В січні на цій площі влаштовувалися масові гуляння свята Маланки, з якого чернівчани зробили просто грандіозне дійство.

Площа Філармонії в Чернівцях

Театральна площа цікава насамперед архітектурним комплексом, навколо якого розміщена. Привертає увагу Єврейський народний дім, Медична академія, обласна держадміністрація та сам столітній театр. Перед театром розміщений пам’ятник Ольги Кобилянської, хоча першим це місце прикрашав Фрідріх Шіллер. Як і площа Філармонії, Театральна теж має свою історію – тут свого часу продавали зерно, потім рибу, довгий час її називали Рибною. До 1905 року це була проста ринкова площа, проте її статус змінився після будівництва театру, відомого з 1954 року і до сьогодні як театр імені Ольги Кобилянської.

Театральна площа

Театральна площа

Університет – колишня резиденція митрополитів Буковини і Далмації

Університет – колишня резиденція митрополитів Буковини і Далмації

Окрема тема в Чернівцях – це славнозвісний Чернівецький університет – колишня резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації. Не побачити його означає втратити важливу частину цього міста, незамінний його орган. Вже здалеку університет справляє грандіозне враження на людину, яка бачить його вперше, хоча студенти, звиклі до краси своєї альма-матер, спішать на пари і весело спілкуються одне з одним, а не задивляються вгору на величність споруди, де вчаться щодня. Тут слів мало – треба приїжджати і бачити це диво, створене руками людини, ділитися враженнями і говорити іншим сюди їхати, бо варто знати кожному, що в нашій чудовій неньці Україні є такі казкові місця.

Церкви і храми Чернівців

Миколаївський кафедральний соборМиколаївський кафедральний собор був побудований у 1939 році. Його головною його особливістю є кручені бані, як і в румунського Успенського архієрейського храму в місті Куртя-де-Арджеш. Всередині храму збереглися реліквії, притаманні буковинським церквам початку ХХ століття, оскільки у воєнний і післявоєнний час церква не була закрита радянською владою.

Миколаївська церква – одна із найстарших церков України, яка на вигляд схожа на звичайну стару хатину. Будучи в Чернівцях, я до неї не добралася, але таку древню архітектурну пам’ятку варто побачити, тому раджу вам скористатися можливістю, якщо будете в цьому місті.

Вірменська церкваВірменська церква була споруджена у 1875 році знаменитим архітектором Йосефом Главкою, як і Резиденція Буковинських митрополитів (сьогодні Університет). Сьогодні вона виконує функцію органного залу Чернівецької обласної філармонії, хоча з самого початку своєї історії тут часто проводили музичні концерти через її чудові акустичні характеристики. Навколо Вірменської церкви можна по фотографуватися і погуляти, а от всередину потрапити важче – доведеться чекати концерту.

Костел Пречистого Серця Ісуса знаходиться біля невеликого скверу із пам’ятником Францу-Йозефу І у центральній частині міста, недалеко від вулиці Ольги Кобилянської. В архітектурі костелу легко вгадуються неоготичні нотки, є інформація, що всередині є красиві барвисті вітражі. На жаль, ще в 2014 році він був у доволі плачевному стані, тому побачити його можна тільки зовні – він перебуває на реконструкції. За радянської влади тут розміщувався Державний архів.

Архітектура Чернівців

Архітектура Чернівців

Місто, якому вже більше шести століть, чудово зберегло свій неповторний стародавній архітектурний стиль. В Чернівцях вижило до сьогодні чимало будинків, яким більше сотні років, тому прогулянка бруківчатими вулицями повз низенькі двох-трьох поверхові кам’яні шедеври, стає незрівнянним подарунком для багатьох сучасних людей, які звикли до цегляного і панельного одноманіття мегаполісів. Цей момент об’єднує Чернівці зі Львовом, де теж можна побачити багато збережених архітектурних шедеврів і зануритися на кілька годин або днів в атмосферу минулих століть.

П.C. Якщо ви також хочете відвідати в Чернівцях його знаменитий Калинівський ринок, відведіть на поїздку туди хоча б годин 5. Ринок дійсно великий, тому подивитися буде на що і, крім того, вперше там можна просто загубитися, але система павільйонів слугує добрим орієнтиром та і люди при бажанні виведуть вас до автобусів, які відвезуть вас назад у місто.

Корисна інформація для туристів:

З Чернівців дуже легко добратися в Хотин та Кам’янець-Подільський. До Хотину дорога займає до двох годин, з Хотину до Кам’янця-Подільського – ще тридцять-сорок хвилин автобусом.

Порада – якщо ви хочете відвідати цих два міста в один день, постарайтесь ще рано-вранці почати свою подорож або ж заночувати в одному із міст, що збереже ваші сили, покращить настрій і дозволить ефективніше провести час.

Віз залізничного вокзалу через центр на автостанцію їде тролейбус №3, маршрутки №1 і №38.

Координати визначних місць Чернівців:

Вулиця Ольги Кобилянської – 48.291553,25.935545
Університет – 48.296885,25.924172
Турецька площа – 48.294854,25.939858
Площа Філармонії – 48.294875,25.933539
Театральна площа – 48.291909,25.931522
Миколаївський кафедральний собор – 48.291089, 25.943731
Миколаївська церква – 48.291958,25.94382
Вірменська церква – 48.288779,25.938941
Костел Пречистого Серця Ісуса – 48.284341,25.934284

Поділися з друзями!

Цікаві статті

Залишити відповідь